דילוג לתוכן

פריון בהנקה

ינואר 17, 2012

נשים רבות מעוניינות לדעת עד כמה ההנקה משפיעה על מידת הפוריות וההגנה שלהן מפני הריון. כדי להתייחס לכך אחלק את ההנקה לארבעה סוגים –

הנקה "סופר אקולוגית":

הנקה שבה התינוק צמוד לשדי אימו בכל שעות היום, השד חשוף בפניו והוא יכול לינוק כל אימת שיחפוץ. התינוק ישן עם אימו, ויונק בפועל מדי כמה דקות. נמצא עם האם בכל מקום בו היא נמצאת. מזונו היחיד, וגם אביזר המציצה היחיד שלו הוא השד בלבד. לא מים ולא מוצץ. רק שד. זוהי הנקה המקובלת בקרב שבטים אפריקאיים, ובמדינות עולם שלישי. עקרון הרצף. בסוג הנקה זה, סביר שלא תתחדש פוריות האישה, כל עוד ההנקה הזו מתקיימת. אין משמעות למשך זמן היניקה. מבחינת חידוש הפוריות- הנקה של 2 דקות והנקה של שעה הן היינו הך. לעומת זאת יש משמעות גדולה למשך ההפסקות בין היניקות, לעניין חידוש הפוריות.

הנקה "אקולוגית":

הנקה שבה התינוק יונק את חלב אמו בלבד, מהשד ישירות בלבד, מדי כשעתיים שלוש בכל שעות היום והלילה. בנוסף, התינוק ישן עם אמו כחצי שעה לפחות ביום או בלילה. התינוק אינו מקבל מים או מוצצים, ולא בקבוקים עם חלב שאוב. רק חלב אם. רק מהשד. ואינו פותח פערי שינה גדולים בלילה. חלק מהאימהות הרוצות לשמר אי פוריות מעירות את התינוקות בלילה לינוק. בסוג הנקה זה, סביר, בכלמעלה מ90% מהמקרים שפוריות האישה לא תתחדש עד כחצי שנה לאחר הלידה לפחות, כל עוד דפוס ההנקה הזה נמשך.

 הנקה "מלאה":

זוהי הנקה בה התינוק מקבל את חלב אמו בלבד, ויכול לקבל אותו גם שאוב בבקבוק. לתינוק יש מוצצים. התינוק מקבל מדי פעם מים. התינוק יכול לישון בלילה 6 שעות ויותר. האם אינה מעירה את התינוק להנקות בשעות הלילה. לעיתים האם יוצאת לעבודה. האם נותנת לתינוק לינוק לפי זמנים קצובים, כגון כל שלוש שעות. זהו דפוס יניקה מקובל בעולם המערבי. בסוג ההנקה הזה, אצל כ 80% מהנשים לא תתחדש הפוריות, בחצי שנה שלאחר הלידה.

 הנקה "חלקית":

הנקה בה התינוק מקבל חלב אם וגם תוספי מזון שונים. חלק מהנשים תהיינה פוריות וחלק לא. תלוי באישה, כמה זמן עבר מהלידה, ועוד. הנקה עם גלולות המכילות פרוגסטרון תמנע מהאישה את היכולת לזהות האם היא מאלו שכן/לא פוריות אחרי בהנקה. כלומר, אישה שלקחה גלולות אחרי לידה ראשונה, ולא קיבלה ווסת, אינה יכולה להסיק מכך דבר וחצי דבר לגבי הלידות הבאות לעניין פוריות בהנקה.

 ברגע שמיניקה מקבלת ווסת, היא תמשיך ככל הנראה לקבל ווסת, עד סוף ההנקה, ואילך. ועל כן- פוריה. במקרים נדירים, בהם דפוס הנקה חלקי מאוד הופך לדפוס הנקה אינטנסיבי מאוד, יתכן שהמיניקה שכבר קיבלה ווסת, תפסיק לקבל אותה. הביוץ הראשון מתרחש לפני הופעת דימום הווסת הראשונה אחרי הלידה. לרוב ביוץ זה אינו תקין, ולכן אינו מחזיק הריון, אולם בחלק מהמקרים כן. חזרה לפוריות ומחזוריות יכולה להתרחש באופן תקין עד חצי שנה מתום תקופת ההנקה. במידה ואין ווסתות אחרי חצי שנה, כדאי לבדוק רמות פרולקטין בדם. יתכן שנשאר גבוה, ולכן האישה אינה פורייה.

 

From → מאמרים

One Comment
  1. גילי permalink

    תודה על המאמר!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: