דילוג לתוכן

שחלות פוליציסטיות

ינואר 17, 2012

התסמונת, המכונה במאמר בקיצור PCO, מהווה 40% מבעיות הפריון בנשים, ולמעשה היא בעיית הפריון הנפוצה ביותר. הרפואה הקונבנציונלית טרם הצליחה לרפא את התסמונת, ועל כן הטיפול הוא איזון סימפטומים, לפי הצורך של האישה, ומתחלק למעשה לשני מצבים: כאשר היא מעוניינת בהריון, וכאשר היא אינה מעוניינת בהריון, אך לא רוצה לסבול מהתסמינים

מהן שחלות פוליציסטיות?

כעשרה אחוזים מהנשים באוכלוסיה הכללית סובלות מתסמונת השחלות הפוליציסטיות: התסמינים כוללים שחלות גדולות מהממוצע, ובהן זקיקים מלאים בנוזלים, ובתוכם ביציות רבות הנמצאות בשלבים שונים של הבשלה, כאשר אף אחת מהן אינה מצליחה להגיע לכלל ביוץ, לחרוג מהשחלה ולהגיע אל החצוצרה לצורך הפריה. למעשה, אפשר לומר שהשחלות נמצאות במצב של פעילות יתר בלתי אפקטיבית, או בדימוי מחיי היומיום: השחלה מצויה ב"פול גז על ניוטרל".

המצב בו ישנו תפקוד לקוי של השחלות מכונה תסמונת ולא מחלה של איבר בודד, מפני שהוא מערב איברים רבים בגוף האישה. בלוטות ההפרשה המעורבות בתסמונת זו הן המוח, הלבלב, בלוטת התריס, בלוטת יותרת הכליה, והשחלה. התסמונת, המכונה במאמר בקיצור PCO, מהווה 40% מבעיות הפריון בנשים, ולמעשה היא בעיית הפריון הנפוצה ביותר.

50% מהנשים הסובלות מהתסמונת נראות כלפי חוץ במראה אופייני של השמנת יתר מרוכזת באזור הבטן, פנים עגולים, מלאים ושעירים, שיעור בבטן, ולעיתים גם נפיחות באזור הצוואר עקב תת תפקוד של בלוטת התריס. כמו כן, נשים אלו סובלות מדימומים לא סדירים ולא צפויים. לעומתן יש נשים שסובלות מהתסמונת אך הדבר אינו ניכר במראן החיצוני.

מה גורם לתסמונת זו?

ברובד הפיזי לא ברור מה גורם לתסמונת- האם התפקוד הלקוי של המוח, המשדר מסרים לא עקביים לשחלות, או התפקוד של השחלות עצמן לקוי, וגם לא ברור במדויק מהו הקשר בין כל האיברים המעורבים בתסמונת.

ברובד הנפשי המקשר בין הגוף לנפש ישנה טענה הגורסת כי הפרעות בתפקוד של השחלות קשורות לעיתים קרובות במתח וכאב מודחקים מהעבר, בעיקר מפגיעות על רקע תחושת נחיתות ופחיתות ערך רגשית, ברובד הבסיסי ביותר, של להיות שייכת למין הנשי. במקרים מסוימים נשים אלו דיווחו על כעסים כלפי אימותיהן, ועל חוסר רצון להיהפך לנשים. נשים שאינן מבייצות (הדבר נכון גם לנשים הנוטלות גלולות, או נמצאות רוב חייהן הפוריים במצב של הריון או הנקה ללא מחזור) מדווחות על ירידה יחסית במיקוד החשיבתי, ובמיוחד ביצירתיות שלהן.

הקשר הגנטי לא הוכח חד משמעית, אם כי רואים גם משפחות שאצלן התסמונת עוברת בתורשה. במקרים מסוימים רואים אם בעלת  PCO עם ילדים רבים, שהצליחה לתפוס את הביוץ הבודד שהיה לה מדי שנה ולהיכנס איתו להריון טבעי, ואת הבת מתייסרת בטיפולי פוריות.

אז איך מטפלים?

הרפואה הקונבנציונלית טרם הצליחה לרפא את התסמונת, ועל כן הטיפול הוא איזון סימפטומים, לפי הצורך של האישה, ומתחלק למעשה לשני מצבים: כאשר היא מעוניינת בהריון, וכאשר היא אינה מעוניינת בהריון, אך לא רוצה לסבול מהתסמינים. למעשה, ה"תרופה" הטובה ביותר לנשים אלו היא להיות בהריון. זה הזמן שבו הן לרוב לא מקבלות תרופות ולא סובלות מהתסמינים.

כאשר האישה אינה מעוניינת בהריון היא תקבל בדרך כלל גלולות למניעת הריון, כדי לדכא את פעילות השחלות, כדי להפחית השפעה של הורמוני מין אנדרוגנים ("זכריים"), וכדי ליצור דימום מלאכותי במועד קבוע מדי חודש. זאת על מנת למנוע מרירית הרחם לשגשג יתר על המידה, באופן העלול לגרום לסרטן. בנוסף, אם אישה סובלת משיעור יתר היא תטופל תרופתית בהתאם, ואם יהיה צורך היא תקבל תרופות לאיזון בלוטת התריס.

כאשר אישה מפסיקה לקבל את הטיפול התסמונת חוזרת. כלומר, לא מדובר בריפוי. כשנשים אלו מעוניינות לקלוט הריון הן תפסקנה את הגלולות, ומייד תקבלנה תרופות להשראת ביוץ כגון איקקלומין, ובהמשך פרגונל. רובן תצלחנה לקלוט הריון, לעיתים קרובות יהיה זה הריון מרובה עוברים.  במידה ולא, תבוצע בהן שאיבת ביציות והפריה חוץ גופית. הריון טבעי ללא טיפול- קיים, אך נדיר.

במקביל, ממליצים לנשים אלו להוריד במשקל. אך אליה וקוץ בה- דווקא לנשים אלו קשה מאוד לרדת במשקל, בגלל חילוף חומרים עצל יחסית.חלקן יקבלו תרופות להורדת רמות הסוכר בדם, וייעוץ דיאטטי דומה לשל חולי סכרת- 6 ארוחות קטנות ביום, דלות סוכר ופחמימות, וכו'. הוכח שפעילות גופנית מתונה מסייעת לנשים אלו להרות ביתר קלות, ועל כן ממליצים עליה בפני המטופלות. גם יוגה נחשבת לצורך כך.

כדי לסייע לרחם לקלוט הריון, חלק מהנשים מקבלות אספירין, על מנת ליצור רקמת רירית רחם מעובה.במקרים מסויימים גם סטרואידים, כדי להפחית את הורמון ה"עקה" או המתח- הקורטיזול, שמופרש מיותרת הכליה. במידה ולחץ הדם גבוה, ואצל חלק מנשים אלו הוא אכן גבוה מהרגיל, הוא יאוזן תרופתית.

האפשרויות האלטרנטיביות

חלק מהנשים בוחרות בסוגי טיפול מתוך הרפואה המשלימה. חלקן משלבות בין הטיפולים וחלקן בוחרות לטפל רק בעזרת רפואה חלופית, שבמקרה הזה בהחלט ניתן לטעון שהיא רפואה חלופית, מאחר והיא מכוונת למטרות ריפוי.

מניסיוני, הצורך של הנשים הללו למצוא טיפול מהיר, בדרך כלל ברפואה הקונבנציונלית, נמצא בעיקר כאשר הן חפצות בהריון. בזמן שהן כבר אחרי הלידה, חלקן לוקחות פסק זמן כדי לנסות להתרפא כליל. ברפואה המערבית אין יומרה לרפא נשים אלו, ומקובל לטעון שהתסמונת הזו תלווה את החולות בה למשך כל תקופת הפוריות עד לגיל המעבר שממנו ואילך פעילות השחלה יורדת באופן משמעותי.

ברפואה המשלימה אפשר להמליץ על כמה גישות טיפוליות שנוחלות הצלחות מרשימות מאוד בטיפול בנשים אלו.חלק מסוגי הטיפול ידרשו כמה עשרות טיפולים עד שתגענה התוצאות המיוחלות, והדבר דורש סבלנות ואמון מצד המטופלת, ביחד עם הדרכה נכונה מצד מטפל מנוסה, שיש לו ניסיון בטיפול ב PCO.

הפחתת מתח נפשי והורדה של רמות הקורטיזול ניתן להשיג בעזרת יוגה ודמיון מודרך. היוגה גם מסייעת לאיזון ישיר של השחלות, גם הורמונלי, על ידי תרגילים מכוונים למטרה זו. ישנם כמה צמחי מרפא טבעיים שמועילים לאיזון השחלות, ואינם מסכנים את האישה כמו הטיפולים ההורמונלים בכדורים, העלולים לגרום לסרטן בשלב יותר מאוחר בחייה. רפלקסולוגיה מסייעת לשיפור התפקודי של כל מערכת הרבייה, מהמוח עד לרחם, השחלות והחצוצרות. כמו כן יכולה לסייע לאיזון והגברת פעילות עצמאית של בלוטת התריס. ניתן גם להיעזר בשיאצו ובדיקור סיני. הרפואה הסינית תתייחס גם למצב התזונתי, שמשפיע על עודף ליחה מיותרת בגוף, ולמצב של העיכול, וזרימת הדם בכל הגוף. כמו כן, נשים שמטופלות ברפואה סינית יקבלו גם צמחים משתנים (גורמים להשתנה מרובה) ומייבשים, כדי לאזן את גופן.

טיפול תזונתי הוליסטי המומלץ לנשים אלו הוא לאכול פחות, ולהתמקד במזונות בטמפרטורת חדר, בצורתם הטבעית. כמו כן, להפריד אכילה של חלבונים ופחממות, ולהתייחס גם להתאמת המזון לסוג הדם. בתפריט של נשים אלו מומלץ להוריד סוכר מכל הסוגים, כולל פירות (לאכול עד 2 ליום), ולאכול אך ורק שומנים טבעיים ולא מזוככים, ובכמות מתונה. נשים שבוחרות בטיפול הוליסטי ואינן מעוניינות להרות, עליהן להשתמש במקביל באמצעי מניעה מכני, משום שהריפוי יביא אותן למצב של ביוץ תקין, שיביא איתו, מן הסתם, הריון. קצרה היריעה מלפרט לעומק את כל סוגי הטיפולים, אולם יש שפע של מידע באינטרנט ובספרים. מטפלים רבים מכירים את התסמונת מאחר והיא נפוצה מאוד.

כאשר אישה מבקשת להרות תיכף ומייד, במקרים רבים היא תפנה דווקא לרפואה המערבית מתוך מחשבה שמדובר בטיפול הבטוח ביותר מכל בחינה , והמהיר ביותר. זאת למרות שהרופאים נמנעים, ובצדק, מלהבטיח זאת. אני מציעה לנשים לבחון לעומק את אפשרויות הריפוי המוחלט שהן יכולות להגיע אליו, בזמן בו הן אינן ממהרות להגיע למטרה מיידית, כגון הריון עכשיו או הפסקת הדימומים עכשיו, ולהאמין שהן יכולות להירפא לחלוטין אם יטפלו בעצמן ברבדים העמוקים של הגוף והנפש, ויקבלו תמיכה וטיפול נכונים לצורך כך.

                                              

From → מאמרים

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: