דילוג לתוכן

גלולות וכלות- מדריך מעשי

פברואר 23, 2012

לעיתים מזומנות מבקשות כלות להתאים את מחזור הווסת שלהן למועד חתונתן, על מנת להימנע ממצב של דימום בליל הכלולות, או לפניו, במועד בו טרם הספיקו להיטהר ולטבול לקראת הנישואין.

הדבר נכון גם לגבי כלות שקובעות תאריך לחתונה בהתאם למחזורים הסדירים שהיו להן בעבר. זאת משום שאצל חלקן חל שיבוש מחזורים, כתוצאה מקביעת תאריך הנישואין וההכנות לחתונה.

מצבים אלו יכולים ליצור מצב של "חופת נידה".

ישנן דרכים הלכתיות להתמודד עם חופת נידה, אולם רבים מבקשים להימנע ממנו, ולו גם בעזרת תרופות.

זוגות שמעדיפים את האפשרות של חופת נידה על פני נטילת כדורים לשינוי המחזור, טוב יעשו אם ילמדו היטב את ההלכות הנוגעות למצב הזה, וישוחחו ביניהם על ההשפעות החברתיות והפיזיות שיכולות להיווצר כתוצאה מחופת נידה. עבור חלק מהזוגות מדובר באפשרות נסבלת, גם אם לא רצויה, ובוודאי עדיפה על נטילת תרופות שלא לצורך רפואי. עבור זוגות אחרים מדובר באפשרות שהיא לפי ראייתם הרת אסון, והם יעשו הכל כדי להימנע ממנה.

עבור כלות שאינן יודעות לזהות את מועד הביוץ שלהן, ותאריך החתונה נקבע לעוד 3 חודשים או יותר, ניתן להציע גלולות משולבות ב2 הורמונים סינטטיים, המחקים את פעולת ההורמונים הטבעית בגוף. הכנסה חיצונית לגוף, לרוב על ידי בליעת כדורים,  של 2 ההורמונים הללו- אסטרוגן ופרוגסטרון מונעת את הביוץ המחזורי בגוף האישה, ומעבירה לידיה את השליטה במנגנון ההורמונלי שלה. לאפשרות זאת, של שליטה במערכת ההורמונלית, יש לעיתים תופעות לוואי, שיפורטו כאן.

כאשר כלה מעוניינת לעשות זאת, עליה לפנות לרופא נשים ולבקש ממנו לבדוק ביחד אתה האם ישנם מחלות או מצבים גופניים ונפשיים המונעים ממנה את האפשרות לקחת גלולות למניעת הריון. בנוסף – חובה לעשות בדיקות דם לתפקודי כבד וקרישת דם, מפני שלעיתים בבדיקת דם פשוטה ניתן לאתר מצבים בהם גלולות עלולות לסכן את האישה, כגון קרישיות יתר של הדם.

כאשר יש לכלה זמן של 3 חודשים ויותר לפני החתונה, היא יכולה להספיק להתרגל לכדורים, או לחילופין להחליף אותם באחרים במידת הצורך. לעיתים קורה, על אף שבוצעו כל הבדיקות הנדרשות, שהכלה תצטרך להפסיק את נטילת הכדורים בגלל תופעות לוואי קשות. מוטב לגלות זאת כמה שיותר מהר, ולא בחודש שלפני הנישואין.

במידת הצורך, ובהנחיית הרופא, ניתן לחבר חפיסות של כדורים, וליטול אותן ברצף של כמה חודשים, על מנת למנוע דימום לאורך כל התקופה הזו, או חלקה, לפי הצורך.

בכל מקרה של נטילת כדורים למניעת הריון, יתכן מצב בו האישה תראה דם או כתמים חומים. בכל מקרה כזה, כדאי להתייעץ עם רב, ובמקרים רבים ניתן יהיה להקל, דווקא כאשר האישה נוטלת גלולות, והדם או הכתם אינם ווסת רגילה.

במידה והכלה מעוניינת למנוע הריון בעזרת הכדורים למשך תקופה כלשהיא אחרי החתונה, טוב תעשה אם תכוון את הדימום הנגרם כתוצאה של ההפסקה בת השבוע בין 2 חפיסות של כדורים לימים שאחרי החתונה. לעיתים הדבר אינו אפשרי (האולם, הצלם, התזמורת…), ובמקרה כזה כדאי להתייעץ עם הרופא האם להמשיך כרגיל את החפיסה כשיגמרו הכדורים, או שניתן להפסיק את הנטילה למחרת החופה, אם נשארו כמה כדורים בודדים בחפיסה.

אותו הדבר נכון גם לגבי כלות בתולות שייאסרו לבעליהן אחרי קיום היחסים הראשון שלהן הכולל חדירה של פין לנרתיק.

אלו וגם אלו יכולות לנסות לכוון את הדימום שיופיע בסמוך לליל הכלולות, על מנת להימנע ממצב של טומאת בתולין של הכלה- כמעט טבילה או טבילה- ובסמוך שוב נידה על דם ווסת. שכן מצב זה עלול להימשך עד כחודש, והוא מהווה ניסיון קשה עבור בני הזוג.

בכל מקרה של חדירה חלקית של פין לנרתיק או מצב בו לא ברור האם הייתה חדירה, מומלץ להתייעץ עם רב, ולא להפסיק את נטילת הכדורים עד לתשובתו. זאת על מנת לאפשר מצב של אפשרות לניסיונות חוזרים בלי דימום שיופיע ויחסום את האפשרות הזו. גם זוגות שהחליטו ביניהם מסיבה כלשהי שברצונם לדחות את יחסי האישות בכמה ימים, או יותר,  ולא לקיימם במלואם בליל הכלולות, טוב יעשו אם הכלה תמשיך את נטילת הכדורים עד אחרי שיקיימו יחסי מין הכוללים חדירת פין לנרתיק.

כלות שיודעות כיצד לזהות את יום הביוץ, ו/או כלות שמועד הנישואין הוא בתוך פחות מחודשיים ונראה שבמועד הנישואין לא תהיינה טהורות, יכולות להשתמש באפשרות של נטילת כדורים המכילים הורמון אחד בלבד- הורמון הפרוגסטרון. הורמון זה אינו מונע ביוץ, ולכן יכול להיחשב כהתערבות קטנה יותר מאשר נטילת כדורים משולבים בשני הורמונים.

כדורים המכילים פרוגסטרון בלבד יכולים להאריך את השלב הקבוע בדרך כלל- מהביוץ ועד לווסת הבאה. השלב הזה נמשך באופן תקין אצל רוב הנשים בין 12-16 יום, וכדורי הפרוגסטרון יכולים להאריך את השלב הזה בשבועיים או יותר.

אם יש צורך להמשיך את נטילת הפרוגסטרון למשך תקופה של יותר משבועיים ברצף מומלץ להעלות את המינון בהנחיית הרופא, או להחליף את הכדורים לסוג בעל מינון יותר גבוה.

אמנם, לפעמים קורים מצבים שלא האישה ולא הרופא יודעים מתי הביוץ שלה, ובמקרה כזה הרופא ייתן המלצה גורפת להתחיל את הכדורים כשבועיים אחרי הדימום האחרון בחודש שלפני החתונה.

יש כמה מיילדות, מדריכות כלות ובודקות טהרה שיכולות לסייע בתכנון שינוי המחזורים בהתאם למועד החתונה. אולם אלו אינן יכולות לתת מרשם לכדורים ואינן יכולות לשלוח את האישה לבצע את הבדיקות הנדרשות לפני נטילת הכדורים. לכן ממילא הן אינן יכולות לשאת בתוצאות  הקשות שעלולות להיות כתוצאה של נטילת כדורים אלו אצל נשים שאסור להן ליטול גלולות.  אמנם מקרים אלו נדירים, אך אנו שומעים עליהם בתקשורת מדי פעם, ועל כך יש לומר את המשפט הידוע שלהצלחה ישנם אבות רבים והכישלון בדרך כלל יתום.  ועל כן, כדאי לכלה לבקש מכתב מפורט מהמדריכה שלה ובו רשומה התכנית המפורטת, הכוללת מועדים, סוגי כדורים ומינונים, ועם המכתב הזה לגשת לרופא שייתן את האישור הרפואי ויוציא מרשמים.

בכל נטילה של כדורים משולבים באסטרוגן ופרוגסטרון, וגם בנטילה של כדורים המכילים פרוגסטרון בלבד, עלולות להיות תופעות לוואי נסבלות וגם כאלו המחייבות הפסקה מידית של נטילת הכדורים ופנייה דחופה להתייעצות רפואית.

תופעות לוואי עיקריות בתחום הנסבל יכולות לבוא לידי ביטוי בשינויים במצב הרוח, שינויים בתיאבון, אצירת נוזלים בגוף, חולשה, עייפות, בחילות, נפיחות קלה ברגליים.-

תופעות לוואי המחייבות הפסקה מידית של נטילת הכדורים ופנייה מידית לרופא עלולות להיות כאבי ראש עזים ופתאומיים, הפרעה חמורה ופתאומית בראייה או בשמיעה, קוצר נשימה, שיעול פתאומי, כאבים דוקרים בחזה בזמן נשימה, התנפחות של הרגליים או אחת מהן, וגרד פתאומי בכל הגוף.

בכל מקרה בו אישה פונה לייעוץ רפואי עליה לציין כי היא נוטלת כדורים ולציין את שמותיהם.

כלות המעוניינות להרות מיד אחרי החתונה צריכות לדעת את הנתונים הבאים: בכל מקרה של מערכת פיזית והורמונלית תקינה לחלוטין הן אצל הגבר והן אצל האישה, כאשר יש קיום יחסי מין מלאים בתדירות גבוהה, הסיכוי להרות הוא כ25% בכל מחזור. במידה ומועד הביוץ ידוע, ומכוונים אליו את יחסי המין, הסיכוי להרות הוא גבוה יותר בדרך כלל.

כך זה בטבע.

אישה שהשתמשה באמצעים הורמונליים למניעת הריון, בין לזמן קצר ובין לזמן ארוך, יכולה לחזור לפוריות תקינה שבועיים אחרי הפסקת נטילת ההורמונים ועד חצי שנה אחרי סוף ההתערבות ההורמונלית.

ולכן, גם אם 3 מחברותייך הרו בתוך חודש מהחתונה, עם או בלי שימוש בהורמונים לשינוי המחזור, אין זה אומר שכך הדבר לגבייך. ואין זה אומר שיש לכם בעיית פוריות.

כדאי לפנות לרופא לבדוק את מצב הפוריות, ואולי אף לטפל בו לפי הצורך אם ידוע לכם על בעיית פוריות קיימת, או אחרי שנה של קיום יחסי מין סדירים ופעילים.

אם תפנו קודם לכן לבירור רפואי, במצב בו לא ידוע על בעיית פוריות כלשהי, אתם עלולים למצוא את עצמכם במצב של התערבות רפואית שלא לצורך, המשפיעה באופן פיזי ונפשי על הזוג, וגורמת להם לחשוב על הבעיה, כאשר הבעיה לעיתים רבות כלל אינה קיימת.

נשים שמשתמשות בשיטת המודעות לפוריות, בין רווקות ובין נשואות, יודעות לאתר את מועד הביוץ שלהן, ולכן גם יודעות לאתר מצבים של דחיית ביוץ, אשר כתוצאה מדחייה זו תהיה דחייה גם בהופעת הווסת. כלות יכולות להשתמש בידע הזה, אם יש להן אותו, כדי להחליט האם הן זקוקות לסיוע של הורמונים סינטטיים בגלל דחיית ביוץ, והאם תזדקקנה לטיפול קצר של גלולות פרוגסטרון בלבד ולכמה זמן (פרימולוט נור, וסוגים נוספים).

כלות שיודעות מראש כי בכוונתן למנוע הריון למשך זמן כלשהוא אחרי החתונה, וברצונן לבחור אמצעי מניעה הורמונלי, עדיף שתשתמשנה בגלולות משולבות ב2 הורמונים, ולא תבחרנה בפתרון של דחיית ביוץ, מפני שהוא אינו מונע הריון.

כלות שרוצות להשתמש בהורמונים למניעת חופת נידה, ומעוניינות למנוע אחרי החתונה הריון בדרך שאינה הורמונלית, יכולות כבר לפני החתונה לברר מה הן האפשרויות העומדות בפניהן ולבחור את האפשרות המתאימה עבורן ולתרגל אותה לפני החתונה, דבר שיכול להגביר את יעילות השיטה ולהפחית מתח.

בהצלחה ומזל טוב, מדפנה מאיר

From → מאמרים

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: