דילוג לתוכן

חיסון נגד סרטן צוואר הרחם- האם כדאי?

פברואר 23, 2012

מזה כשנתיים משווק החיסון בישראל. הוא אושר לשימוש לפני 4 שנים.

קופות החולים משווקות אותו בעוצמה רבה. הוא ניתן ב3 מנות עוקבות. עלותו היא סביב כמה מאות שקלים למנה, משתנה בין קופות החולים.

המותגים הקיימים היום בשוק נקראים גרדסיל, וגם סרווריקס.

נשים רבות חשות לקבל את החיסון ומבקשות גם עבור בנותיהן, החל מגילאי 7-8 שנים.

החיסון ניתן כנגד חלק מהזנים של וירוס הפפילומה האנושי, שנמצא ב80%  מהנשים באוכלוסייה הבוגרת, לרוב ללא כל סיכון וללא כל תסמינים.

בבדיקות של תאים סרטניים מצוואר הרחם גילו את הוירוס בכל המקרים, ולכן מקובל לטעון היום שהוא הגורם לסוג זה של סרטן.

לעומת ההימצאות הגבוהה של הוירוס בכלל האוכלוסייה (גם אצל גברים), היארעות הסרטן היא כ-4 מקרים לכל מאה אלף נשים. בעולם המערבי הסרטן הזה נחשב נדיר מאוד, באופן יחסי לאוכלוסיות בעולם המתפתח, ואצל נשים יהודיות שומרות טהרה ומונוגמיה הוא נחשב נדיר עוד יותר.

איני ממליצה לכלל הנשים לקבל את החיסון באופן גורף מכמה וכמה סיבות שאמנה אותן בקצרה ככל האפשר:

1)         גם הסוגים ה"מסוכנים" של וירוס ה HPV (שהימצאותם באוכלוסייה היא כ 1%), וגם הסוגים הלא "מסוכנים" עלולים לגרות לסרטן צוואר הרחם. זאת הוכח בכמה מחקרים, ונובע מכך שהוירוס הזה הוא רק חלק מהתמונה של הסרטן הזה.

2)         עובדה שאין ל-80% מהנשים בעולם סרטן צוואר הרחם, על אף שכמעט כולנו נשאיות. לכן אני חושבת שצריך לנסות למצוא מכנה משותף אחר לחולות ולנסות להילחם בו.

3)         דווחו כמה מקרים של סרטן צוואר הרחם בנשים שקיבלו את החיסון עד 4 שנים לפני שחלו. על כן לא ניתן להבטיח ב100% שלא תחלי בסרטן, כפי שעושות הפרסומות.

4)         לא ברור במה החיסון מועיל לנשים שיש בגופן כבר את הוירוס. האם החיסון משמיד את הנגיף שכבר קיים בגוף? אם מישהי שמעה מה קורה במצב שכזה, אנא אמרו לי.

5)         לא ברור לכמה שנים החיסון תקף, וכל כמה שנים צריך לתת דחף, והאם הדחף עוזר, ולכמה זמן.

6)         עדיין לא ידוע לנו על השפעות הלוואי המאוחרות של החיסון, באם ישנן כאלו.

7)         ידוע על דיווחים של למעלה מ7000 תלונות על תופעות לוואי קשות, באופן יחסי לחיסונים, ובהן כאבים ונפיחות באזור ההזרקה, בחילות , הקאות, התעלפויות ופרכוסים (!). ישנם כמה מקרי מוות בלתי מוסברים שאירעו כמה ימים לאחר מתן החיסון, אך טרם הוכח קשר סיבתי בין השניים.

8)         הניסיון מראה שעל אף הניסויים הקליניים המבטיחים שנעשים על תרופות לפני שהן מגיעות לשוק, המבחן האמתי, לדעתי, ולדעת חשדנים ושמרנים נוספים שאני מכירה, הוא מבחן ה-5 שנים. היו לא מעט מקרים שתרופות מבטיחות מאוד שהגיעו בקול תרועה רמה, ירדו מהמדפים בדממה דקה, או באמוק היסטרי (תלוי בחומרת התופעות, עיין ערך וויוקס, מישהו זוכר?), בפרק הזמן הזה.

9)         אני מניחה שבעוד שנים ספורות החיסון ישופר וגם יוזל, ואולי יכנס לסל בעלות סמלית בלבד.

למי אני כן ממליצה לקחת את החיסון בכל זאת? הרי אין שחור ולבן בחיים הללו…

לנשים שיש להן פרטנרים מתחלפים, לנשים שיש להן איידס, או כשל חיסוני מכל סוג כתוצאה ממחלה או מנטילת תרופות כרוניות (למשל סטרואידים לדחיית שתל וכו'), נשים שתקועות במערכת יחסים זוגית שפוגעת בהן רגשית, נשים שחיות בניתוק רגשי מאיברי גופן, מכל מיני סיבות, נשים שסובלות מיבלות, כתוצאה של אחד מזני וירוס הפפילומה, ונשים הנוטות למתח וחרדה תמידיים, שעצם קבלת החיסון תפחית מהן לפחות דאגה אחת בחיים, מתוך הנחה שתחושת רווחה ממילא מעלה את הפעילות של מערכת החיסון בגופנו.

לאלו שרוצות להקטין את הסיכון שלהן לחלות בסרטן צוואר הרחם, עם או בלי החיסון- אני ממליצה לעשות ההיפך ממה שכתוב בסעיף הקודם. בנוסף- להימנע משימוש באביזרי ספיגה המכילים כלור ודיוקסין, עקב היותם מסרטנים. אפשר לשאול אותי על תחליפים ידידותיים יותר.

להפסיק התמכרויות באם ישנן, לאכול מזונות מלאים וליטול תוספי תזונה נוגדי חמצון, ולעסוק בפעילויות אהובות. רצוי לשמור על מערכת יחסים מספקת רגשית, טהרה, ולבצע בדיקת פאפ (מתוך ידיעה שגם הבדיקה הזו אינה מהימנה ב100%) כמומלץ, או לפי האינטואיציה האישית שלך, אם למדת להכיר ולבטוח בה. בהצלחה! מדפנה מאיר.

From → מאמרים

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: