דילוג לתוכן

דחיית דימום הווסת באמצעות כדורי פרוגסטרון

פברואר 28, 2012

בס"ד

דחיית דימום הווסת

באמצעות נטילת פרוגסטרון סינטטי

 

לעיתים, נשים המתכננות חופשה או כלות או מעוניינות לדחות את שלב הדימום של המחזור החודשי. אולם, הן אינן מעוניינות להתערב בתהליך הביוץ, כפי שקורה בנטילת גלולות למניעת הריון. ניתן להשיג דחיית דימום על ידי נטילת פרוגסטרון סינטטי.

בהמשך הדברים אסביר כיצד פועל הורמון זה, מתי יש ליטול אותו ומדוע, באילו מינונים ולאורך כמה זמן.

ראשית, הסבר קצר על השלב השני של המחזור החודשי:

באופן תקין, שלב זה (המכונה גם הפאזה הלוטאלית) – מהביוץ ועד להופעת הדימום הווסתי – נמשך בין 12 ל-16 ימים. לאחר הביוץ, הופך הזקיק בשחלה שממנו יצאה הביצית אל החצוצרה, לגופיף בגוון צהוב (ונקרא 'הגופיף הצהוב'). גופיף זה מפריש את הורמון הפרוגסטרון למערכת הדם.[1]

הורמון הפרוגסטרון, המופרש מהשחלה בשלב השני של המחזור, מעבה ומחזק את רירית הרחם, ומקבע אותה במקומה בדופן הרחם. כמו כן הוא גורם לסגירה הרמטית של צוואר הרחם, וליצירת הפרשות בלתי פוריות, כך שתאי זרע נוספים, שממילא אין בהם צורך, לא ייכנסו אל הרחם. בשלב זה של המחזור, חום הגוף גבוה יחסית לשלב הראשון, למשך כשבועיים.

התהליך הטבעי של הכנת הרחם לקליטת עובר מתרחש באופן אוטומטי בגוף, בין אם הייתה הפרייה ובין אם לאו.   כעבור תקופה קבועה, שאורכה בממוצע הוא בין 12-16 ימים , יורדת רמת הורמון הפרוגסטרון בדם בבת אחת או בהדרגה.  דבר זה גורם לניתוק אספקת הדם לרירית הרחם ולנשירתה אל הנרתיק, ומשם אל מחוץ לגוף. זהו הדימום הוסתי.

ידוע שהשלב השני של המחזור הוא יותר קבוע מהשלב הראשון, ובכל זאת שונה מאישה לאישה.  גם אצל אותה אישה שלב זה יכול להשתנות בטווח של בין 11-16 ימים בממוצע, ברוב שנות הפוריות. הממוצע הוא בין 12-14 יום.

דחיית ביוץ היא מצב המתרחש, לעתים, גם אצל נשים בעלות מחזורים קבועים בדרך כלל.

כאשר האישה יודעת לזהות את מועד הביוץ שלה, ואף יודעת מהו האורך הרגיל של השלב השני  אצלה, היא יכולה לחזות מראש האם תזדקק להתערבות תרופתית לצורך דחיית הדימום. נשים המשתמשות בשיטת המודעות לפוריות, ועוקבות על בסיס יומיומי אחר מצב ההפרשות היוצאות מהנרתיק, אחר מצב צוואר הרחם המשתנה ואחר חום הגוף, יכולות לזהות מצב של דחיית ביוץ.    לרוב, נשים המזהות דחיית ביוץ, יכולות לקשר זאת לאירועים המתרחשים או הצפויים להתרחש בחייהן, כדוגמת ביקור של אורח חשוב, מבחנים, לחץ בעבודה, שינויים במערכות יחסים, נישואין, מחלות, נסיעות, תרופות, לחץ נפשי חיובי או שלילי ועוד.

כאשר הביוץ נדחה, גם הדימום שצפוי להגיע לאחריו יידחה ככל הנראה, ולכן יתכן כי אישה שתכננה לקחת פרוגסטרון סינטטי לצורך דחיית הדימום, לא תזדקק לכך בסופו של דבר.

זאת ניתן לדעת באמצעות מוּדעוּת פשוטה לתהליכים המתרחשים בגוף, ללא בדיקות רפואיות כמו בדיקות דם ואולטרסאונד ודומיהן.

זאת ועוד, גם כאשר אישה מתבשרת בחדר הרופא שהיא במועד ביוץ כרגע, או שהביוץ צפוי להגיע בתוך כמה ימים, עדיין לא יוכל הרופא לומר לה כמה זמן ייקח  לה באופן אישי להגיע לסוף המחזור ולהתחיל לדמם. הרופא לא יכול לדעת במועד הבדיקה האם אצלה מדובר ב-13 ימים בממוצע, או ב-16 ימים בממוצע.

מעקב רציף אחר מחזורים יכול לחסוך התערבות תרופתית בחלק מהנשים. וזאת, מפני שבמקרים רבים, בפרט אצל כלות, יש עניין לדחות את הדימום בכמה ימים בודדים, ולא לתקופות ארוכות של שבועות ויותר.

ואכן, מאמר זה עוסק בדחיית דימום קצרת טווח המאפשרת נטילה פומית של הורמון הפרוגסטרון בלבד, ללא צורך בעקירת מחזורים בעזרת גלולות משולבות באסטרוגן ופרוגסטרון יחד.

ולאחר שתיארנו את היתרונות במעקב אחר מחזורים, תוך הבנת התהליכים המתרחשים בתוך המחזור, נעבור לתאר את המצבים בהם אישה מגלה כי היא, אכן, צפויה לדמם במועד שאינו מתאים לה, והיא מעוניינת לדחות את הדימום, על ידי הארכת הפאזה הלוטאלית  בעזרת כדורים המכילים רק פרוגסטרון.

תיארנו את התהליך הטבעי בגוף של הורמון הפרוגסטרון המופרש מהגופיף הצהוב בשחלה.

כאשר אנו מעוניינות בהתערבות חיצונית של הורמון סינטטי, עלינו להבין כי הורמונים סינטטיים מכל סוג, אינם יכולים לתת את האפקט הרצוי לנו בבת אחת. זאת ועוד, כל הורמון סינטטי המגיע לגוף באופן חיצוני, מחליף בהדרגה את ההורמון הטבעי המקביל לו המיוצר בגופנו, בין באופן זמני ובין באופן קבוע.

הנוסחה היא שככל שרמת ההורמון הסינטטי בדם עולה, רמת ההורמון הטבעי בגוף יורדת, ולרוב עולה בחזרה כאשר מפסיקים לתת לגוף מנות חיצוניות של הורמונים.

כאשר המדובר על נטילת הורמון הפרוגסטרון, יש להתחיל לקחת אותו במועד הסמוך ביותר לתום הביוץ, ואם  האישה אינה יודעת את מועד הביוץ, לרוב יורו הרופאים על נטילתו החל משבועיים לאחר תחילת הדימום הווסתי. כלומר, ביום ה-14 למחזור.

גם כאשר אישה יודעת מתי חל מועד הביוץ אצלה, ומזהה אותו, עליה להתחיל את נטילת הכדורים אחרי הביוץ, ולא לפניו. אם חל  הביוץ ביום ה-17-18 למחזור, עליה להתחיל לקחת את הכדורים ביום שאחרי יום השיא מבחינת ההפרשות ומצב צוואר הרחם. כלומר, כאשר היא מזהה מגמה של התייבשות הפרשות, סגירה וירידה של צוואר הרחם, ותחילת עלייה של חום הגוף.  יש לקחת את הכדורים, כאמור, מיד עם תום הביוץ, על מנת לאפשר להורמון הסינטטי להחליף בהדרגה את ההורמון הטבעי המופרש מהשחלה.

אם אישה לוקחת את הכדורים אחרי שבוע מתום הביוץ, כאשר הרמה הטבעית בדם כבר בשיאה, היא מעלה את הסיכוי לכתמים ו/או דימומים, משום שהגוף מזהה את ההורמון החיצוני, ומוריד את רמת ההורמון הפנימי, ודבר זה גורם לרירית הרחם לנשור מתוכו.

 

 כדי לדחות דימום וגם כדי למנוע כתמים,  יש לקחת את הפרוגסטרון כל יום מיד אחרי יום שיא של ההפרשה , עד שהאישה מוכנה לקבל את הווסת שלה . ברגע שהיא מפסיקה לקחת

את הכדורים, דימום  הווסת יופיע תוך חמישה ימים בדרך כלל.

ישנן כמה תרופות אפשריות שאותן מקובל לתת במקרים אלו, והנפוצה בהן היא  פרימולוט נור (PRIMOLUT NOR), המגיעה במינון קבוע. על כמות הכדורים שיש לקחת, כדאי להתייעץ עם מומחה לעניין זה.

אם יש צורך לדחות את הופעת הווסת ב-3 שבועות ומעלה מזמן הביוץ, על האישה לעבור למינון גבוה יותר שיוכל להמשיך להחזיק את רירית הרחם במקומה, על פי הנחיית הרופא המטפל, או לעבור לכדור בעל מינון חזק יותר. התרופה המקובלת לצורך כך נקראת פרוגילוטון (PROGILOTON).  ישנן תרופות מקבילות עם שמות שונים וחומרים דומים, הניתנות על פי שיקול דעת הרופא ולפי מה שזמין בבתי המרקחת.

באם האישה מזהה כתמים עליה להתייעץ עם הרופא המטפל שלה בדבר השאלה האם יש צורך להעלות את המינון או לשנות את הסוג של הכדור.

יש רופאים שנותנים לאישה הנחיות מראש מה לעשות במקרה של כתמים תחת השפעת כדורי הפרוגסטרון.

הביוץ הבא, אחרי סוף נטילת הכדורים, בדרך כלל יהיה דומה לקודמיו מכל הבחינות, מאחר שהתערבות הורמונלית זאת משפיעה בטווח הזמן שבו ניטלה, ולרוב אינה פוגעת במחזוריות הטבעית של האישה, בין שהייתה סדירה קודם לכן ובין שלא.

יתכנו תופעות לוואי אפשריות של נטילת פרוגסטרון סינטטי מכל הסוגים, והן: בחילות, כאבי ראש, שינויים בתאבון ובמשקל, נפיחות ברגליים, חולשה ועייפות. כמו כן, יכולה התרופה לגרום בעצמה כתמים ודימומים מהרחם על אף שהיא נלקחת כדי למנוע אותם.

מאחר ומדובר בתרופה לכל דבר ועניין, יש לקרוא את העלון לצרכן לפני השימוש.

תרופה זו הנלקחת לטווח הזמן המתואר אינה מונעת הריון ואינה מיועדת לשם כך.

 כל האמור לעיל אינו תחליף לייעוץ רפואי פנים אל פנים

 ____________________________________________________________________________________

[1] הורמון הוא שליח כימי המופרש מבלוטה הורמונלית דרך זרם הדם אל אתר מטרה, ונותן לאתר פקודה לפעילות הרצויה בגוף באותו הזמן.

From → מאמרים

39 תגובות
 1. רוז permalink

  כמה זמן אפשר לקחת את הפרומנור נור הזה כלומר כמה ימים אפשר להשתמש בו ואם מפסיקים מתי המחזור מגיע

  • לרוזי היקרה, אפשר לקחת פרימולוט נור עד 3 שבועות ברצף. בהצלחה!

  • עליזה permalink

   היי שלום יש לי שאלה אנט מתחתנת עוד שבוע ווהתחלתי לקחת.כדורים של פירמולוט נור כבר שבועיים כדי שאני לא יקבל מחזור בחתונה ולא יהיה לי 7 ימים נקיים למקווה ואתמול לא.לקחתי וקבלתי מחזור היום מה אני עושה האם אני יכולה להמשיך לקחת.למרות שאני במחזור בשביל שזה יספיק לי האם זה עוזר הצילו

 2. אהובה permalink

  עזרה בבקשה,
  קיבלתי מחזור אחרון ב4/8. התחלתי ליטול את הכדורים פרימולוט נור ב25.8. עשרה ימים לפני בוא המחזור עקב למנוע את המחזור בשל חופשה . קיימתי יחסים לא מוגנים ויש חשש ש״גלש״ פנימה לא 100% אבל עדיין יש ספק. מה עליי לעשות

  • לאהובנ היקרה, בכל חשד להריון בלא קשר לשימוש בפרימולוט נור בדקי האם את בהריון ונהגי כפי שהיית נוהגת במקרה כזה בין שלקחת פרימולוט נור ובין שלא. בהצלחה!

 3. שולי permalink

  שלום!
  אני עומדת לטוס בעוד 6 ימים וזה הזמן שאמור להיות לי המחזור..
  האם אני יכולה לקחת עכשיו את הפרימולוט נור?
  כדי שלא תהיה לי ווסט בטיסה ובחופשה שאחריה..
  חשוב לציין שאני מניקה.. האם זה מפריע ללקיחת הכדור? (לא מפריע לי שזה יגרום לירידה בחלב יותר מפחיד אותי שזה מסוכן לתינוק..)

  • לשולמית היקרה שלום ושמחה,

   6 ימים לפני הופעתה הצפוייה של הווסת יכול להיות קצת מאוחר מדי. אבל ממילא אין לך מה להפסיד. מקסימום יבוא הדימום. וממילא הוא צפוי להגיע. פרימולוט נור לזמן קצר ככל הנראה לא מסוכן לעובר. כדאי לשאול על כך את הרופא שרשם לך את התרופה. ובכל מקרה לקרוא את העלון לצרכן לפני השימוש בהצלחה! מדפנה

 4. נופר permalink

  היי, האם יש כדור שאפשר לקחת בזמן המחזור בכדי להפסיקו?
  אנו נוסעים לחופשה וקיבלתי מחזור לא צפוי יומיים לפני. מה שביאס לי את כל החופשה.
  האם יש פיתרון?

  • לנופר היקרה שלום ושמחה,

   אני לא מכירה כדור שמזרז ווסת רגילה וסטנדרטית. אולי יש, רק שאני לא מכירה. אפשר לזרז את ריקון הווסת בעזרת ריקון מודע – הרחיבי
   את המידע על כך באתר ווסת של מירב שרמן. ואם לא תספיקי להגיע אליה בווסת הזו, נסי לכרוע על גבי האסלה והרימי רגלייך על שרפרף. הניעי את האגן בכמה תנועות והביטי כיצד הדם מתרוקן. אפשר לכרוע על הרצפה ולרוקן על נייר טואלט. שיטה טובה גם היא לזירוז ריקון הווסת היא אורגזמה. זאת מכיוון שהאורגזמה מכווצת את הרחם. בהצלחה!

 5. יעלה permalink

  קיבלתי מחזור היום ב8.10 ואני יוצאת לטיול ב3.11 עד ה8.11. המחזור שלי לא סדיר ולא מגיע כעבור חודש אלא תמיד מקדים ב5 ימים בערך, כלומר שאני אמורה לקבל שוב ב3.11 ביום בו אני יוצאת לטיול. מתי להתחיל לקחת את הכדורים? ומתי להפסיק-כשאני חוזרת מהטיול? והאם זה אומר שבטוח אני לא אהיה במחזור בזמן הטיול?

  • ליעלה היקרה שלום ושמחה,

   יש להתחיל לקחת את הכדורים כשבועיים לפני הופעת הווסת המשוערת הבאה. ברוב המקרים זה מצליח. אפשר לקחת אותם 3 שבועות ברצף.

 6. היי, יש לי שחלות פוליצסטיות ואני ובעלי מנסים להיכנס להריון. עבר חודש וחצי מקבלת הווסת האחרונה. הרופא נשים נתן לי היום מרשם לפרימולוט נור למשך חמישה ימים. האם אחרי קבלת הווסת בעקבות הכדורים אני גם אבייץ ואצליח להיכנס להיריון? הכדור גורם גם לביוץ לאחר הווסת? תודה רבה!!

  • לרותם היקרה שלום ושמחה,

   מתן פרימולוט נור לשחלות פוליציסטיות זה כמו לעשות Re start למחשב. או שזה פותר את הבעיה או שלא. תלוי מה הבעיה. במתן פרימולוט נור הוא מנסה לגרום לכך שיבוא דימום בסוף נטילת הכדור, מתוך תקווה שלאחר מכן יבוא ביוץ. לפעמים זה מצליח. בכל אופן, זו ההתערבות הקלה ביותר שיש. אנא קראי על התסמונת ועל אפשרויות הטיפול בה, גם ברפואה הקונבנציונלית וגם ברפואה המשלימה. יש המון מידע באינטרנט, מאחר שמדובר בתופעה נפוצה מאוד. הבשורה הטובה היא שרוב מוחלט של נשות השחלות הפוליציסטיות מצליחות להרות, וחלקן אפילו יולדות ילדים רבים, וחלקן אפילו אינן מודעות לכך שיש להן שחלה פוליציסטית, ואינן נזקקות להתערבות כלשהיא כדי להרות. בהצלחה בכל! בקרוב תחבקו תינוק בריא להורים שמחים, בעזרת ה'! אמן.

 7. אודליה permalink

  אני אמורה לקבל מחזור ב1/2 וזה זמן לא טוב בכלל. מה אני יכולה לקחת כדי שיהיה אפקטיבי וידחה לי את המחזור בכמה ימים?
  תודה מראש..

 8. חייב מרשם מהרופא?????

  • חייב מרשם מהרופא???

   • כעיקרון לא. רק בבית מרקחת אלבה בירושלים דורשים מרשם משום מה. בארצות אחרות כגון בקנדה, ארצות הברית, אנגליה וגרמניה, מדובר במוצר הנמכר מעבר למדף, ללא מרשם רופא.

  • היי אני חיילת בצבא וזה קצת בעייתי לקבוע תור וכאלה, רציתי לדעם אם אני חייבת מרשם מהרופא?? או שאפשרי פשוט לקנות את זה בבית מרקחת או סופר פארם ?

 9. גלית permalink

  מהרגע שלוקחים את הכדור הראשון מתי אמור להפסיק הדימום?

  • חביבתי, את הכדורים לוקחים כדי לדחות את הדימום הבא. ולא כדי לזרז את סיום הווסת הנוכחית.

 10. manal permalink

  שלום
  ביום שישי האחרון ה 31.7 התחלתי בלקיחת כדור ה provera מאחר ואני אמורה לקבל את המחזור היום או מחר , כי ביום חמישי אני נוסעת מחוץ לארץ , אני עוד לא קיבלתי מחזור אבל מרגישה בכאבים של המחזור של התכווצויות הבטן ….. האם זה סימן שאני אמורה לקבל למרות שאני לוקחת את הכדור ?

  • עד שאני עונה כבר בוודאי חזרת מחו"ל. בכל אופן לכל הקוראות שמתחבטות באותה בעיה – כן. לפעמים הווסת מגיעה חמרות שאת לוקחת כדורי פרוגסטרון. לא תמיד הכדור מצליח לעכב את הופעת הווסת. ובפרט אם לוקחים אותו סמוך מאוד לזמן הופעתה המשוער.

 11. שירן permalink

  נעים מאוד אודליה
  אני אמורה לקבל ווסת ב 10/10 בתחילתו של הירח דבש..באסה נכון?
  הפסקתי ליטול גלולות על מנת לנקות את הגוף ובעלי ואני מתכננים להיקלט להריון (מתחילים לנסות בחודשיים הקרובים,בהצלחה לנו 🙂 )
  האם לקיחת הכדור על מנת למנוע את הווסת הבאה עלול לפגוע בנו?

 12. מורן permalink

  שלום רב, שאלה קטנה האם חייב מרשם מרופא נשים או שרופא משפחה גם יכול לתת את המרשם?

 13. tanya permalink

  שלום,
  אני אמורה לקבל מחזור היום מחר (בימים הקרובים) האם הפרימולוט נור יעזור לי לדחות למרות הכל?

 14. יפית permalink

  שלום אני נוסעת לחופשה בעוד שלושה וחצי שבועות ובאותו הזמן אני צריכה לקבל מחזור
  מתי להתחיל לקחת פרימולוט נור?
  חשוב לציין שהחופשה שבוע
  שאני לא יקבל באמצע החופשה

 15. carmit permalink

  היי ..
  שאלה,המחזור שלי לא הכי סדיר (תלוי לחץ) לרוב מופיע ב9 לחודש .
  אני מתחתנת ב14 לספטמבר.
  הבנתי מהרופא נשים שעלי לקחת את הכדור ב20 לחודש .
  האם עלי להפסיק לאחר שלושה שבועות בדיוק? במידה וכן הווסת עלול להופיע ביום החתונה.
  מה עלי לעשות?
  ואם עלי להמשיך עד מועד החתונה? כולל.
  אגב ,עלי להימנע מאלכוהול?

 16. נופר permalink

  שלום,
  אני סיימתי מחזור היום 3.8 ואני אמורה לקבל שוב ב27.8 שאני אהיה בחופשה של שבוע ימים. מתי עליי לקחת את הגלולה על מנת לדחות את הדימום? יש לי תור לרופא רק ב15.8 מפחדת שזה מאוחר מידי…

 17. הדס permalink

  שלום, אני מתחתנת ב21.9 וקיבלתי מרופא נשים "דופסטון" כדיי לוודא שלא אקבל מחזור בזמן החתונה וכמובן למקווה. אך בשיחה עם רופא נשים אחר הוא טען שאינו מכיר את התרופה הזאת וזה קצת מפחיד אותי לקחת תרופה שלא תעשה את העבודה. רציתי לדעת האם את מכירה את התרופה הזו? את יודעת להגיד לי באיזה מינון ליטול אותה ומתי להתחיל? והכי חשוב האם היא מספיק חזקה למנוע מחזור כי זה קריטי. תודה רבה

 18. שרה permalink

  אני חמישה ימים לפני מחזור ומעוניינת לדחות אותו.
  אם אני יתחיל לקחת עכשיו פרימולט נור זה ידחה לי?
  זה מספיק זמן?
  בתודה מראש..

 19. שירה permalink

  בגלל דימומים ארוכים מאוד ארבעה חודשים לאחר לידה, אני לוקחת פרימולוט נור כדי לדחות קצת את המחזור הבא ולהספיק לנשום בין לבין… התחלתי לקחת 12 ימים אחרי התחלת הווסת, 2 כדורים כל ערב, ביום החמישי שכחתי קחת בערב, לקחתי מחרת בבוקר ומאז התחיל דימום, לא ברמה של ווסת, אבל טיפטופים של דם כבר חמישה ימים. (ואני עדיין נוטלת 2 גלולות ביום) האם בגלל שאחרתי ליטול את הכדורים ב12 שעות אני מדממת? להפסיק לקחת את הכדורים, ולהתייחס לדימום כווסת?
  אני מבולבלת מאוד!! רופאת הנשים שלי בחופשה ואשמח מאוד לתשובה.
  תודה רבה רבה!!!

 20. מיכל כהן permalink

  שלום רב ,
  לקחתי פרימולוט נור וכשסיימתי אותם עבר שבוע וקיבלתי ב 30.8, היום 19.9 אני ובעלי נוסעים לנופש עד 22.9 השאלה אם יש סיכוי שהמחזור יקדים לי החודש בגלל הכדורים שנטלתי שבוע שעבר…
  (המחזור שלי סדיר פלוס מינוס יום יומיים…)
  תודה רבה.

 21. SARA permalink

  שלום

  רציתי לשאול האם כבר אחרי לקיחת 2 כדורים של פרמלוט, התחרטתי ולא רוצה לדחות את המחזור, אם אפסיק לקחת עכשיו יגיע מחזור?

 22. אנונימי permalink

  היי,
  התחלתי לשתות דופסטון לדחיית המחזור לפני טיסה לחו"ל. הווסת הייתה אמורה להגיע בערך 10-12/10/16, התחלתי לשתות את הכדור פעמיים ביום כמו שאמרה לי הרופאה עשרה ימים לפני ויצא שקיבלתי מחזור ב12/10. השאלות הן מרובות: 1) האם להמשיך לשתות את הכדור?
  2) איך קרה שקיבלתי ווסת? יש לי שתי השערות אך לא בטוחה בזה: אני שותה חומצה פולית באופן קבוע וחשבתי שאולי השילוב לא עבד למרות שאף אחד לא אמר לי כלום. השערה שנייה היא שאת הכדור שהייתי צריכה לשתות ב11/10 בבוקר לקחתי באיחור של 4-5 שעות ואולי האיחור הזה גרם לדימום ביום למחרת.
  שאלה נוספת, האם בגלל הכדור הווסת יימשך יותר/פחות זמן מהרגיל? איזה השפעות יהיו?
  תודה רבה

 23. חגית permalink

  שלום וברכה
  רציתי לדעת היתה תקופה שהייתי לוקחת כדורים פרימולוט נור
  ועכשיו הרופא המליצה לי לקחת כדורים בשם מיולנט
  המחזור שלי הוא כל כך מסודר שאני מגיע לתאריך יש לי אפרשות בגלל זה הרופא החליפה לי כדורים
  החשש שלי שאני יחליף ואז יקבל מחזור
  מה עלי לעשות?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: