דילוג לתוכן

קושי בשמירת נידה

אוקטובר 4, 2012

השאלה:
דפנה שלום, וחג שמח!

אני ובעלי מתלבטים לאחרונה רבות בנושא שבעת הנקיים.
אמנם אינני תלמידת חכמים, אבל מהדברים שקראתי, אני מבינה ששבעת הנקיים אינו דבר כ"כ מוחלט, כפי שתמיד לימדו אותנו…אשמח מאוד לשמוע את דעתך בנושא (אני יודעת שאינך פוסקת, אך אני מרגישה בנוח להתייעץ איתך, וחושבת שיש בך שילוב של פתיחות למול שמירת התורה).
האם אני ובן זוגי בתור אנשים דתיים יכולים להחליט שאנחנו מפסיקים לשמור שבעת נקיים? או שיש בכך דבר אסור? ואם כן מתי נעשית הטבילה, ביום השמיני?
אני מרגישה שאנחנו מוקפים בהרבה לאווים, ואני לא מעוניינת בדברים שאין בהם ממש, מכיוון שזה מקשה מאוד על הקשר הזוגי.
מודה לך מאוד
נ

התשובה:

לנ היקרה, שלום ושמחה,

שבעה נקיים זו חומרה חזקה שנשות ישראל בהרבה קהילות נוהגות אותה כבר הרבה מאוד שנים. לעקור את מנהג 7 הנקיים זה דבר מסובך מבחינה הלכתית, ורבנים רבים אומרים שזה לא יקרה לפני שתהיה לנו סנהדרין ובית מקדש.
אי אפשר לומר ש7 נקיים זו הלכה שאין בה ממש. שהרי אם נאמר זאת, נצטרך לומר זאת על עוד הלכות רבות.
כן אפשר לומר שעובדתית יש היום הרבה זוגות, חילוניים דווקא, ששומרים טהרה על פי דיני התורה, בהדרכת רבנים שיודעים שאם ידריכו לשמור 7 נקיים, אותם זוגות לא ישמרו טהרה בכלל.
שמעתי כבר על רב שאמר שאין כאן מקום לשאלת רב. נשים החמירו והן אלו שיחליטו בנושא. רב אחר אמר לי שבמקרים בהם מדובר במצב שהזוג שומר לפי דיני התורה או לא שומר בכלל, מוטב ישמרו על דיני התורה בלי 7 נקיים.
לפי דיני התורה הנידה טובלת ביום ה8. יש לציין שבתורה לא כתוב על טבילת אישה. כך שגם פה יש לשים לב שזו הלכה, ובוודאי לא דבר חסר ממש.
אני חושבת שאלו שהחליטו שהגיעו מים עד נפש ולא מסוגלים יותר לשמור על 7 נקיים, עד כי תיכף יוותרו על כל שמירת טהרה, מוטב ילמדו את דיני התורה בפרוטרוט, ויקיימו אותם. יש ללמוד היטב גם מה לעשות במצב של זבה קטנה וזבה גדולה, כי לכל אישה רגילה יתכן מצב שבו על פי התורה היא צריכה לספור 7 נקיים, ולכן צריך להיזהר וללמוד היטב את ההלכות מדין התורה, לפני שנוקטים בגישה זו.
עוד אני חושבת, שאם אתם מגדירים את עצמכם דתיים, אז ההגדרה הזו נשארת בידיכם. אף אחד לא ייקח לכם את הדתיות שלכם. גם אף אחד לא צריך לדעת מתי את הולכת למקווה.
ואחרון, אחרי שעשיתי סקר די מקיף בנושא, נראה לי שאין טעם לשאול רב, כי לא תקבלו היתר.
צריך להיות חילונים, או חוזרים בתשובה, או שרק אחד מבני הזוג דתי, כדי לקבל היתר (זמני, עד שמתחזקים)
לשמור נידה על פי התורה.
מי שכבר דתי לא יקבל היתר, כפי מה שידוע לי עד כה.
אני מסכימה שהדבר מקשה על הקשר הזוגי, בפרט במקרים של מחזורים קצרים, ובמצבים שבהם אין הפוגות של הריונות והנקות, ובמצבים (המעולים!) שיש לאישה חשק מיני ורובו נמצא דווקא ב7 הנקיים, ואחר כך מתפוגג לו לאיטו, וחוזר חלילה.
אני מאחלת לך ולבעלך הצלחה במסע ההחלטה הזה.
מדפנה מאיר

להגיב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: